BiOo
Administrator
Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Białystok
|
Wysłany: Pon 18:22, 17 Paź 2005 Temat postu: Budowa skóry |
|
|
Skóra składa się z naskórka i skóry właściwej. Pod skóra leży warstwa podskórna budowana przez tkankę łączną luźną oraz tkankę tłuszczową.
Naskórek( epidermis ) zbudowany jest z nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Jego warstwa podstawna składa się z wysokich komórek, których liczba zwiększa się przez podział. Warstwa powierzchniowa naskórka składa się z płaskich płytek zrogowaciałych, które złuszczają się i są zastępowane przez głębsze rogowaciejące komórki. Zrogowaciałe komórki naskórka stanowią jego warstwę ochronną.
W naskórku mozna wyróżnić 2 warstwy:
a) zewnętrzną - rogową -> warstwa zrogowaciała zawiera substancję rogową, zwaną keratyną, która pod wpływem wody podlega zmacerowaniu
b) głębszą - podstawową -> w warstwie tej stale zachodza intensywne poziały komórkowe. Niektóre komórki warstwy podstawowej produkują melaninę - brązowy barwnik chroniący przed wpływem promieniowani UV.
Skóra właściwa (corium) jest zbudowana głównie z włókien tkanki łącznej, które nadają jej odporność i elstyczność. W tej warstwie leżą gruczoły skóry oraz włosy i drobne mięśnie przywłosowe.
W wieku starszym skóra traci swą sprężystość i zwłaszcza przy schudnięciu nie obejmuje ściśle pokrywanych części ciała.
Włókna skóry właściwej układają się pasmami w określonych kierunkach, powodując tworzenie tzw. linii napięć.
Skóra właściwa połączona z narządami głębiej leżącymi, jak kości, tk. podskórną, która składa się z tk.łącznej wiotkiej. Dzięki temu skóra może się przesuwać względem głębszych warstw ciała.
W tkance podskórnej znajdują się wieksze lub mniejsze skupienia komórek tłuszczowych, tworzących podściółkę tłuszczową
Grubość podściółki tłuszczowej zależy od stopnia odżywienia osobnika, od wieku, płci, okolicy ciała.
Zdrowa skóra ma gładką, matową powierzchnię i jest na ogół jednolita. Skóra ludzi młodych, jędrna i odporna, z biegiem lat zmienia swoje właściwości - wiotczeje, zmiejsza sie jej napięcie wskutek utraty wody; wszystkie warstwy skóry stają się cieńsze; skóra staje się mniej elastyczna.
** Jeżeli skóra jest przez dłuższy czas uciskana, to powstają na niej zmiany chorobowe, znane pod nazwą ODLEŻYN (decubitus)
"Anatomia i fizjologia człowieka"
Post został pochwalony 0 razy
|
|